Alfresco
Az Alfresco dokumentumkezelő a dokumentumkezelési és tárolási szabványok széles körét támogatja, megbízható alapot szolgáltat a dokumentumok és az azokhoz tartozó meta-adatok tárolására, lekérdezésére. Open-source szoftver, emiatt az egyes komponensek (modulok) fejlesztése, illesztése és integrálása könnyedén megvalósítható.
Az Alfresco dokumentumtár a CMIS és JCR szabványokban implementált szolgáltatásokat valósítja meg, melyek tartalmazzák a felsoroltakat:
- Tartalomstruktúra definíciója (content modeling)
- A tartalmak (dokumentumok) létrehozása, módosítása és törlése a hozzájuk tartozó kapcsolatokkal és meta-adatokkal együtt
- Dokumentumok lekérdezése
- Dokumentumok jogosultságkezelése
- Dokumentumok verziókezelése
- Zárolás
- Dokumentumokkal kapcsolatos események követése
- Auditálás, naplózás
- Importálás / Exportálás
Nekem már van XYZ rendszerem. Tudom vele együtt használni az Alfesco-t?
Az Alfresco széles körben alkalmazható az elektronikus dokumentumkezelés során köszönhetően a kitűnő integrációs lehetőségeinek. Bármely vállalat meglévő infrastruktúrájába illeszkedik, telepíthető Microsoft Windows és Linux környezetbe is, akár virtualizációs technológiát is alkalmazva, mint ahogy az alábbi ábrán is látható.
A tartalmak tárolásához tetszőleges tárolóeszköz használható (Helyi diszk, Hálózati fájlrendszer, stb..), míg a meta-adatok tárolására elterjedt RDBMS rendszereket (MS SQL, Oracle DB) képes használni.Egy eDMS projekt kapcsán kiemelten fontos, hogy a már meglévő rendszerekkel kommunikálni tudjon. Ehhez az Alfresco API-jait lehet felhasználni, illetve a CMIS szabvány támogatása teszi képessé a dokumentumokkal kapcsolatos információ-csere megoldására.
Támogatott API-k:
- Java Content Repository (JCR) API (JSR-170)
- Web Services
A CMIS szabvány felhasználásának lehetőségei:
- Repository-to-Repository (R2R)
- Dokumentumtárak közötti tartalom és meta-adat mozgatás, migráció
- Különböző dokumentumtárak központi menedzselése
- Application-to-Repository (A2R)
- A dokumentumtár back-endként történő felhasználása, az alkalmazás „hátranyúl" a dokumentumokért és a hozzá tartozó meta-adatokért
- Közvetlen integráció a már meglévő CMIS képes rendszerekkel (pl.: IBM Profiles, IBM WebSphere Portal)
- Federated Repositories
- Központi felületen történő keresés több dokumentumtárban is keres
- A dokumentumtárak egyesítése a migrálása helyett. A régi tartalmak az eredeti helyükön érhetőek el, míg érvénytelenné nem vagy szükségtelenné nem válnak.
A dokumentumok tárolása mellett azok teljes-szöveges visszakeresését indexeléssel támogatja, ezáltal nem csak a meta-adatokban, hanem a dokumentumok tartalmában is lehetőség nyílik a keresésre. Az indexelést a szintén open-source modul, az Apache Solr végzi, mely komponens szorosan integrált az Alfresco dokumentumtárával.
A magas rendelkezésre állás biztosítására lehetőség van clusterezni az Alfresco dokumentumtárakat, így bármelyik meghibásodása esetén az üzleti folyamatok a kiesést nem érzékelik, így az ok háborítatlanul folytatódhatnak. Ennek fényében lehetséges a monitorozása SNMP vagy JMX protokollon keresztül, ezáltal az üzemeltetői gárda idejekorán értesül – vagy előre jelezhető – egy várható meghibásodás.
Az Alfresco belső architektúráját tekintve 3 rétegre osztható.
A Dokumentumtár (Content Repository) réteg felel a tartalmak és a kapcsolódó meta-adatok, tulajdonságok kezeléséért. A réteg az alábbiakat kontrollálja:
- Adat- és Dokumentummodell
- Dokumentum
- Meta-adatok
- Dokumentum kapcsolatok
- Jogosultságok
- Dokumentumverziók
- Lekérdezések
- Naplózás
- Stb..
A tárolásért (Storage) felelő réteg feladata a lentebb felsoroltak tárolása és kezelése, illetve ezeken túl az Apache Lucene / Solr keresőszolgáltatás számára lekérdezések biztosítása:
- Bináris tartalmak
- Keresési index
- Stb..
Ehhez a réteghez – ugyan nem szorosan – kapcsolódik a felhasználók és csoportok kezelése, illetve az adminisztráció, üzemeltetés témaköre. Az Alfresco képes saját helyi címtárából autentikáltatni a felhasználókat. A nagyvállalati környezetekben ez a képesség kevésbé használt, ezért természetesen a jelenleg is használt Microsoft Active Directory és IBM Tivoli Directory is lehet a felhasználók azonosításának a forrása a címtár rendszerek LDAP interfészén keresztül.
Az infrastruktúra réteg feladata – egyebek mellett – a különböző RDBMS rendszerekkel való kapcsolattartás, illetve az azok alá történő portolás megkönnyítése úgynevezett SQL dialektusokon keresztül. A támogatott RDBMS rendszerek:
- Oracle Database
- Microsoft SQL Server
- MySQL
- IBM DB2
- PostgreSQL